Dostęp do najnowszych materiałów bezpośrednio na Twojej skrzynce e-mail

obliczenia podatki optymalizacja budżet

W telewizji pitu pitu, a INFLACJA wciąż wzrasta!

NIEPOKÓJ Na rynkach i brak zaufania do złotówki. Czy coś łączy szczepionki i kryptowaluty?

Dziś znów tematyce finansowej. W związku z moim rozgoryczeniem po obejrzeniu zaledwie kilkunastu minut telewizji, przeczytaniu artykułu na portalu Puls Biznesu oraz cenami jakie ostatnio widuje na pułkach w trakcie zakupów postanowiłem się wyżalić do pamiętnika 😀

Wiele krajów, w tym także Polska chcą wprowadzić płatności cyfrowe i całkowicie zdelegalizować możliwość płatności gotówką.
Co to dla nas oznacza? Prawdopodobnie to, że będziemy w 100 % inwigilowani, ale to nie jest najistotniejsze. Taką osobę będzie można odciąć kompletnie od gotówki. Oczywiście są to czarne scenariusze, które nie zaistnieją w naszej rzeczywistości jutro, o ile zaistnieją w ogóle.

Jednak, że media sprzedają nam tylko niepokój, może warto rozpoczynać każdy wpis wzbudzając w czytelniku widmo wszystkiego co negatywne. Sądzę, że dla niektórych może to oznaczać więcej pozytywnych informacji niż negatywnych. Przeca elastyczni radzą sobie w każdych warunkach, a wiedza to potęga. Dlatego też z tą myślą przejdźmy do rzeczy…

Jeśli jesteś zainteresowany podobnymi treściami to możesz pobrać naszego darmowego ebooka ze strony zapisując się na newsletter.
Tam w rozdziale finanse znajdziecie więcej informacji poświęconej tematyce .
Zobacz też słownik pojęć w tematyce finanse

Ale zanim przejdziemy do mięsa…
Na wstępie pragnę zaznaczyć, że materiał nie stanowi żadnego rodzaju porady inwestycyjnej w rozumieniu (Dz. U. z 2005 r. nr. 206, poz. 1715), jest jedynie zbiorem zebranych informacji i indywidualnych spostrzeżeń na dzień publikacji.
Dobrze trzymać się zasada Waren’a Buffet:
– “Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty; to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani tobie odebrać.”
– “Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1.”
– “Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz”, “Ryzyko bierze się z nieświadomości swoich poczynań.”

Ale jak to jest z tą naszą demokracją , z naszą wolnością?


Czy jesteśmy na prawdę wolni?

Ostatnio dobry przykład podał ostatnio Pan z kanału Phil Konieczny. Czy osoby, które oglądają cały czas TVP głosują na partię opozycyjną lub odwrotnie? Sądzę, że nikt z nas nie zna takich przypadków. Z reguły jeśli konkretna osoba jest miłośnikiem TVP, to raczej na 100% będzie głosować na PIS.
Świadczy to o programowaniu nas i dawaniu tylko pozornej woli wyboru. Wszakże dobrze wiemy z psychologii i historii, że nie trzeba nas zmuszać siłowo do respektowania pewnych sugestii, jeśli przekaz wtłaczany jest nieustannie i podprogowo. W drugą stronę, jeśli coś się nam z góry nakazuje to raczej nie jesteśmy z własnej woli skłonni się do tego dostosować. Jest to już dla wszystkich oczywiste.

Jaka jest na to recepta?

Osobiście nie mam pojęcia. Sądzę jednak, że warto przerzucić się na inne treści niż to, co podrzuca, żeby nie powiedzieć narzuca nam nasz TV i radio oraz social media, jeśli sami chcemy decydować o naszej wolności. Jeśli my nie zaplanujemy sobie czasu, ktoś zrobi to za nas. Jeśli nie zrobimy odpowiedniego research’u, reklamy same wskażą nam to czego potrzebujemy.
Ostatecznie jeśli sami nie podejmiemy racjonalnej decyzji, ktoś zrobi to za nas.
Jednak, aby podjąć odpowiednią decyzję potrzebujemy rzetelną wiedzę, której z pewnością nie znajdziemy w środkach przekazu, które narzucają nam opinię.
Tutaj potrzebne jest coś, czego brakuje wielu osobą. Poprzeczka, której wiele osób nie będzie w stanie przeskoczyć, a raczej nie będą chcieli zadać sobie nawet trudu. Chodzi mi mianowicie o zaangażowanie. To deficytowy składnik w naszym społeczeństwie. Bez niego daleko nie pojedziemy. I to on ma moc do wyrażenia się przeciwko ustrojowi.

Implanty zostaną rzucone

Na początku większość mówiła, to jest chore, nie będę chodzić w maseczce… Niebawem każdy z nas miał ją na twarzy. Kolejno ja się nigdy nie zaszczepię!.. teraz jest co najmniej 50% zaszczepionych pierwsza dawką. Jeszcze niedawno wiele z tych osób mówiło, że dwie to max, kiedy okazało się, że potrzebna jest kolejna dawka, część z nich już o tym zapomniała.

Już w Polsce zaczęła się produkcją super magicznych medycznych chipów wszczepianych między kciuk i palec wskazujący, które będą wskazywać między innymi poziom przeciwciał / cukru etc.
Genialnie rozwiązanie, nieprawdaż czytelniku? 😃👌
Tymczasem po internecie krążą jeszcze prześmiewcze memy o wszczepianiu implantów, a temat rozwija się za naszymi plecami. Nasza uwaga kierowana na rzeczy kompletnie nieistotne.


Jaka z tego konkluzja?

Raz mówimy nie, a za chwilę zmieniamy zdanie ( albo ktoś nam je zmienia ) po czym jednostki, utrzymujące swoje zdanie są wykluczani z niektórych społeczności, wyśmiewanie i szykanowani. Generalnie zmiana zdania jest dobrym rozwiązaniem. Tylko krowa nie zmienia zdania. Chodzi tylko o to, by ta zmiana zdania była świadoma i oparta na rzetelnych przesłankach.

Kiedy dojdzie do tego, że niezaszczepieni staną się wrogiem publicznym ( chociaż to już miało miejsce )? Ciekawe czy dojdzie do łapanki 😂. W każdym razie wzbudzanie niepokoju wśród obywateli ułatwia kontrolę nad nimi. Kiedy jesteśmy zajęci zmartwieniami nie mamy czasu i energii psychicznej na zajmowanie się racjonalnymi działaniem i myśleniem, a decyzje podejmowane są przez pryzmat naszych negatywnych emocji.

I teraz w temacie kryptowalut

To przede wszystkim znakomity środek płatniczy

Grafika Bitcoin na tle portfela z kartami kredytowymi i walutami fiducjarnymi
Photo by Aleksi Räisä on Unsplash

Dlaczego nagle stałem się takim ich zwolennikiem ( oczywiście w racjonalnej ilości )?
Jeśli jakaś żelazna ręką nie zabroni obrotu kryptowalutami i posiadania krypto, tak jak w pewnym momencie wydarzyło się to w przypadku złota oraz wydarzyło się ostatnio kolejny raz w Chinach, gdzie zostały one zakazane, wówczas kryptowaluty takie jak np. Bitcoin mogą okazać się synonimem, albo raczej odzwierciedleniem słowa wolność. Dzięki temu, że takie cyfrowe płatności odbywają się w komunikacji P2P czyli bezpośrednio pomiędzy użytkownikami, a nie poprzez jakiś podmiot jak bank, a transakcje te są właściwie niewychwytywane z perspektywy wglądu ( inwigilacji ) Państwa, żeby nie powiedzieć anonimowe lub incognito. To więc, nie licząc nawet prędkości transmisji tych “pieniędzy”, jest ich bardzo duży atutem i zaraz wyjaśnię dlaczego. Jak wiemy, już od dawna możemy przecież kupować i płacić za niektóre produkty kryptowalutami korzystając z niektórych znanych banków. Dlatego też mamy w pewnym sensie pewność, że nie jest to jakiś śmieszny nikomu niepotrzebny wymysł, a raczej przyszłość, w którą wchodzą już od dawna znani giganci.

( P.S. w naszym sklepie niebawem także będzie można płacić w kryptowalutach 😀 )

UWAGA! Zaznaczę, że pomijamy już kwestie nielegalnych transakcji, które nie powinny mieć miejsca, ale to całkowicie inny temat. Bo patrzymy na to pod kontem nas samych. Zwykłych pracowitych i prawowitych zjadaczy chleba, którzy chcą się zwyczajnie cieszyć wolnością.

Natura umiera w oczach podobnie jak moje zaufanie do naszej złotówki

Moja teoria jest taka…

Jeśli część osób się nie myli, a my w tym scenariuszu przyjmujemy sobie takie założenie, to gotówką zostanie w końcu zdelegalizowana. Nasza wolność wówczas właściwie także. W tym momencie, aby wciąż się nią cieszyć będziemy chcieli korzystać z dobrodziejstw kryptowalut. Nie zakupimy ich jednak anonimowo, kiedy już zostanie wprowadzona cyfrowa waluta CBDC – w Europie ( może nawet cyfrowa złotówka ), ergo prawdopodobnie będzie okres, w którym każdy będzie potrzebował mieć w swoim portfolio kryptowaluty tak na wszelki wypadek. Dlatego też rynek kryptowalut może jeszcze znacznie wzrosnąć i zagarnąć kilkukrotnie więcej zwolenników niż do tej pory, a co za tym idzie popyt przerośnie podaż. Bitcoin się już kończy, więc jego cena pójdzie drastycznie w górę, podobnie będzie z innymi krypto, jeśli już świat zorientuje się o co kaman. Dlatego też podejrzewam, że osoby, które będą wchodzić w ten świat jeszcze teraz, będą mogły cieszyć się znacznymi zyskami kapitałowymi, ale nie w tym rzecz… Przede wszystkim tutaj będzie chodziło o wolność. Ludzie będą w stanie płacić na prawdę duże pieniądze, by z tej wolności korzystać, a my wykorzystamy to sprzedając im wiedzę (czytaj swoje kryptowaluty), która udało nam się do tej pory zgromadzić.

Mała aktualizacja (04.11.2021)

Jak sprawa ma się na dzień dzisiejszy? W moim przypadku tylko utwierdzam się w przekonaniu, że wcześniej podjęte kroki zaradcze i strategia zabezpieczenia jest zadawalająca. Do tej pory trochę żałowałem, że nie wziąłem kredytu bez zamrożenia stawki WIBOR na 5 lat. Myślałem, że bezsensownie płace za to “ubezpieczenie”.

Tymczasem okazuje się, że była to świetna decyzja. Niebawem będę musiał przeprowadzić kalkulacje, czy bardziej opłaca mi się wciąż inwestować nadwyżki, czy nadpłacać kredyt korzystając z pięcioletniego okresu zamrożenia stawki WIBOR w mojej umowie kredytowej. Szykuje się kolejna praca nad moim arkuszem Excel, żeby wyliczał mi to automatycznie, aby w dobrym momencie przejść z inwestowania na nadpłacanie kredytu w chwili, w której nadpłata okaże się bardziej opłacalna niż inwestowanie.

Pragnę jeszcze raz podkreślić, że to teoria, jak jedna z wielu, nie żadna porada inwestycyjna czy WOLNOŚCIOWA 😃.
Jeśli chodzi o wzrost lub spadek wartości, to warto mieć na uwadze, iż rynki tego typu to gra o sumie zerowej, żeby ktoś mógł zyskać to zawsze ktoś musi stracić! I kolejna ważna informacja – nie można przeznaczać na tego typu kasy, której nie jesteśmy gotowi w 100% stracić! Najważniejsze pytanie na początek, które musimy sobie zadać, to właśnie nie ile mogę zyskać, tylko ile mogę stracić.

Krypto vs kruszce ( złoto )

Już w ostatnim przerywanym co klatkę z Instagram’a filmiku pokazywałem jak bardzo jest to do siebie podobne. Na przykładzie Bitcoin i złoto. Coraz mniej na świecie jest zarówno złota, jak i Bitcoin’a, a co za tym idzie koszt wydobycia jest coraz większy. Druga rzecz, jedno i drugie może być zakazane. Jaka jest jednak różnica? Zaletą złota jest to, że możemy je mieć fizycznie w ręku ( teoretycznie krypto też jednak w portfelu sprzętowym jak np. w telefonie lub czymś w stylu pendrive ), jaki jest minus? Taki, że złoto może nam ktoś ukraść i ciężko je dzielić jeśli mamy nim płacić. W przypadku kryptowalut plusem jest to, że można je dzielić, nikt nam ich nie ukradnie, jeśli mamy je dobrze zabezpieczone i komuś nie damy do nich hasła. Wiemy, że potencjał kryptowalut jest olbrzymi i wiemy, że zyskać na nich można właściwie nieskończenie wiele, ale stracić tylko 100%, można je bardzo szybko transferować pomiędzy użytkownikami, portfelami etc, i to w dodatku nawet w małych ilościach. Minusem jest jednak to, że wąchania ceny są olbrzymie, czyli brak stabilizacji jak na tę chwilę oraz to, że nie wiemy czy nie zostaną nam kiedyś w jakiś sposób odebrane przez restrykcje i zakazy ze strony państwa.

Wykres logarytmiczny – tęcza 🌈 Bitcoin’@

Strona pokazująca kapitalizację kryptowalut Coin – Marketcap

Model Stock to Flow, pokazujący teorię cykli, według której warto kupować lub sprzedawać Bitcoin’@

Strona z danymi on-chain, czyli wykresami pokazującymi zmiany w blockchain. Z racji tego, że to świetny środek do przewidywania rynku,, w związku z czym wiele rekinów z niego korzysta, może to także powodować potencjalne zmiany w dotychczasowych modelach zachowania się krypto.

Świetny obraz procentowych spadków i wzrostów rynków.

Wodotryski z Instagram’a czyli jak nie robić filmików

Jaka jest moja aktualna strategia wejścia i wyjścia? Większość w BTC, trochę w ETH i po troszeczku w innych altcoinach. Nie więcej niż 7% aktualnej ceny portfela długoterminowego. Zakupy dokonywać będę uśredniając wpłaty poprzez zakup we wcześniej ustalonych cotygodniowych odstępach za taką samą kwotę niezależnie od ceny. Wyjście 70% kapitału z krypto zaplanowane zostało przy poziomie 80 000$. Kolejne 10% przy następnych wzrostach o 10 tys., o ile takowe będą ( By nie być zbyt chciwym 😁 ). Jeśli wzrostu nie będzie, to najwyżej to, co zostanie, będzie na long’u ( czyli nie będę wypłacał do następnych dużych wzrostów, ale wówczas strategia wyjścia na kolejnej górce się zmieni, a raczej będę wówczas dokupować ). Dla altcoin’ów benchmarkiem będzie Bitcoin. Dlatego kiedy będę decydować się na sprzedaż Bitkoina, sprzedam następnie swoje inne tokeny. Oczywiście pisząc sprzedam mam na myśli realizacje zysków i inwestowanie ich w dobrze mi znane formy inwestycyjne zgodne ze strukturą mojego targetowego portfela, a resztę ( nie więcej niż 10% z nowej wartości portfela ) pozostanie w stablecoinach, aby móc w przyszłości wykorzystać tę kwotę do ponownych operacji.

WYJĄTEK! W przypadku kolejnych masowych dodruków $USD i osłabienia się Dolara względem w moim założeniu złota jako benchmark’u, będę rozważał podniesienie poziomu wyjścia.

Reakcje na pozostałych rynkach

Jeśli chodzi o inne moje inwestycje w ETF’y, obligacje indeksowane inflacją i inne, to muszę przyznać, że ostatnio dają bardzo dużą stopę zwrotu, a może raczej dają odczuć zysk poprzez sztuczny wzrost ceny w przypadku akcji i oprocentowania w przypadku obligacji. Nie jest to raczej zasługa niesamowitego rozwoju przedsiębiorstw, a raczej spadku wartości walut, a przede wszystkim naszej złotówki, co spowodowane jest masowym dodrukiem pieniędzy. Mamy coraz większą inflację. Prosty przykład do także wzrost cen nieruchomości oraz koszty związane materiałami z usługami budowlanymi. Ciekawe gdzie to nas niebawem zaprowadzi?


Niebagatelną zasługą wzrostu cen wszelkich form inwestycyjnych są także nastroje społeczeństwa, umacniający się spadek zaufania do rządu i wartości złotówki. Przez to część społeczeństwa szuka rozwiązań nawet nie do pomnożenia swojego majątku, ale zwyczajnego przechowania jego wartości, a te formy zwyczajnie sprawdzają się w tym od lat.

Podziel się swoim przemyśleniem 🙂 Jestem ciekaw Twojej opinii.

A jeśli sam zdecydujesz się na zakup kryptowalut, to polecam:

Jeśli chcesz założyć konto na polskiej giełdzie krypto możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego
Więcej informacji…

Jeśli chcesz założyć konto na największej giełdzie krypto możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego
Więcej informacji…

Jeszcze jedna kwestia

Niektóre portale zaczęły blokować kanały przekazu traktujące o kryptowalutach. W związku z czym warto już wcześniej uzbroić się w minimum potrzebnej wiedzy na ten temat ponieważ w może się okazać, że dostęp do takowej zostanie ograniczony. Wszystko, co deficytowe jest w cenie, więc sama nauka już będzie inwestycja 😉😃👌.

Pozdrawiam serdecznie
Darek 🙂

Hasła użyte w filmiku:
Akcje giełdowe
CBDC
Stablecoin
ETF
Obligacje indeksowane inflacją
Cashflow
Fluktuacja
Kryptowaluty
Tokeny
Altcoiny
IKE, IKZE
Portfel inwestycyjny
Inne finansowe zobacz w słowniku pojęć na naszej stronie

Wspomniane treści w filmie i treści:
Finansowa forteca by Marcin Iwłuć

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Peer-to-peer

https://www.pb.pl/podskorny-implant-z-amerykanskim-kooperantem-990667

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pierwsza-oficjalna-cyfrowa-waluta-wystartowala-7985284.html

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Cyfrowe-euro-Co-to-jest-CBDC-cyfrowy-pieniadz-banku-centralnego-8040146.html


Zapraszamy także do grup tematycznych na FB – GRUPA Finanse osobiste


close

Zapisz się na newsletter!

Pobierz darmowy e-book

Aby być na bieżąco już dziś
Dołącz do nas już dziś korzystaj z darmowych treści i niespodzianek po zapisaniu się do listy.

Jeśli nie znajdziesz maila zobacz do folderu SPAM

Zapisując się na listę mailingową akceptujesz naszą politykę prywatności. Nigdy nie będziemy Cię spamować, nikomu nie udostępnimy Twojego adresu. Będziemy Cię jedynie informować o treściach, pomogą Ci być szczęśliwszym, skutecznym, silnym, sprawnym i zdrowym człowiekiem!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *