Dostęp do najnowszych materiałów bezpośrednio na Twojej skrzynce e-mail

Witaj w nowej erze

Kryptowaluty. Moje początki czyli błędy i refleksje.

Najistotniejsze informacje o kryptowalutach jakie do tej pory zgromadziłem oraz moja aktualna strategia

Niewątpliwie wszyscy wkraczamy w nową erę, o ile już w niej nie jesteśmy. I czy to nam się podoba czy nie, zmiany dotyczyć będą każdego. Jak pisałem w poprzednim wpisie, większość (już ponad 100) Państw szykuje się już do wprowadzenia swoich „Krypto” – CBDC, a raczej swoich walut cyfrowych, co skutkować będzie odebraniem nam resztek wolności, które jeszcze nam zostały.

Dziś chciałem podzielić się częścią swojej strategi inwestycyjnej w kryptowaluty, którą wypracowałem przez ten niedługi czas, w którym mam przyjemność uczestniczyć w tym rynku oraz refleksją, która może uchronić niektórych przed popełnieniem błędów podobnych do tanich, które sam popelnilem. Przekaże także swój arkusz kalkulacyjny, który pozwoli Ci śledzić aktualną wartość Twojego portfela, zgodny z aktualnymi notowaniami. Niestety to jeszcze nie jest finalna wersja, ponieważ nieustannie jest modyfikowany i nie ma jeszcze ostatecznego wyglądu.

Zaznaczę już na samym początku, że w moim przypadku wartość krypto będzie wahać się w przedziale 4-7% wartości kapitału portfela długoterminowego. Taki przedział sugerują osoby z rynku inwestycyjnego, którym ufam i słucham ich od kilku lat. O tym z resztą mówiłem także w jednym z ostatnich vlogów. Reszta kapitału portfela długoterminowego (tego z myślą o emeryturze ulokowana jest w innych instrumentach finansowych). Jeśli nie ma linku do jakiegoś hasła to prawdopodobnie jest na dole tego postu.

Jeśli jesteś zainteresowany podobnymi treściami to możesz pobrać naszego darmowego ebooka ze strony zapisując się na newsletter.
Tam w rozdziale finanse znajdziecie więcej informacji poświęconej tematyce finansów.
Zobacz też słownik pojęć w tematyce finanse

Ale zanim przejdziemy do mięsa…
Na wstępie pragnę zaznaczyć, że materiał nie stanowi żadnego rodzaju porady inwestycyjnej w rozumieniu (Dz. U. z 2005 r. nr. 206, poz. 1715), jest jedynie zbiorem zebranych informacji i indywidualnych spostrzeżeń na dzień publikacji.
Dobrze trzymać się zasada Waren’a Buffet:
– “Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Rób wszystko to, co poprawia twoje talenty; to jest coś czego nikt nie może ani opodatkować, ani tobie odebrać.”
– “Zasada nr 1: Nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2: Zawsze pamiętaj o zasadzie nr 1.”
– “Nigdy nie inwestuj w biznes, którego nie rozumiesz”, “Ryzyko bierze się z nieświadomości swoich poczynań.”

Poszły konie po betonie


Wracając do poprzedniego wpisu, jeśli jeszcze nie czytałeś…

A propos CBDC, to ostatnio też podawałem link do artykułu, pokazującego, co to dla nas oznacza ( m. in. możliwość wprowadzenia konfiskaty prewencyjnej, zainteresowanych zapraszam do poprzedniego wpisu ).

Aktualne gorące informacje!

Akurat dziś przeczytałem informację na twitterze Kamila Gancarz, jednego z największych polskich gwiazd kryptowalut, że kolejna wielka firma – Grayscale ( wielki gigant replikowanych inwestycji w rynek krypto) stworzył swój fundusz Bitcoinowy, oparty na fizycznej replikacji. A co to dla nas oznacza drogi czytelniku? To, że jeśli obecnie posiadasz BTC (Bitcoina), to możesz spodziewać się kolejnych dużych wzrostów jego ceny. Wszystko za sprawą między innymi niskiej dostępności BTC na giełdach (popyt nakręca wzrost cen).

Porównanie bitcoina do złota
bitcoin czy złoto
bitcoin vs gold
Photo by Thought Catalog on Unsplash
Bitkoin to nowoczesne złoto

Takie informacje robią sieczkę z mózgu niektórym inwestorom, a ponieważ fundusz będzie musiał kupić bardzo duże ilości BTC, to bańka się sama nakręci. Jawi się przez to także zagrożenie, że wykres BTC w przyszłości nie będzie już taki przewidywalny jak był do tej pory, ponieważ tacy wielcy gracze, wręcz rekiny, z tak wielkim kapitałem będą w stanie manipulować tym rynkiem w nieco inny sposób niż do tej pory.

Teraz przejdźmy do konkretów…

Moje błędy na rynku krypto walut:

  1. Kupowanie na spadkach i sprzedaż na wzorach nie interesując się nawet kapitalizacją rynkową ( marketcup’em ) w cichej nadziei na duże wzrosty.
    Ostatecznie, jako, że jesteśmy w hossie, udało się wyjść ze znacznym zyskiem, ale stało się to przypadkowo. Cieszę się, że w porę udało mi się zdobyć minimum wiedzy, aby przejść z większością do BTC i ETH.
  2. Nieprzemyślane stejkowanie i farming większości kapitału, zamiast trzymania go na portfelach i zrobienia tego z większym rozsądkiem.
    Ogólnie mam znów zamiar korzystać z tego rodzaju możliwości, jednak następnym razem zrobię to z większym rozsądkiem.
  3. Zbyt częste obserwowanie portfela kryptowalut i zachowania rynku
    To tylko wyprowadzało mnie z równowagi emocjonalnej i dopuszczania myśli, że może jednak lepiej jest coś zmienić. Muszę też przyznać, że nakręcało mnie to też trochę, do pozyskiwania większej wiedzy 😁.
  4. Określenie naiwnej strategii wejścia i wyjścia już na samym początku.
    Wchodziłem na dużych spadkach i wychodziłem na STOP🛑loss z zyskiem minimum 12,5% czyli 10% zysku po odliczeniu kosztów transakcyjnych. Wcześniej podchodziłem do krypto jak do czystej spekulacji, teraz widzę w tym potencjał do długoterminowych inwestycji (nawet pasywnych).
  5. FOMO – Fear of Missing Out – Strach przed tym, że nie bierzemy udziału w zyskach.
    O ile całkowicie nie czuję się źle z tym, że tracę ( bo z góry ta kasa jest mentalnie zaksięgowania jako strata ), to mam obawę przed uciekającymi potencjalnie zyskami, kiedy widzę jak niektóre kryptowaluty pną się o 400% w górę, a ja ich nie mam aktualnie w swoim portfolio.
  6. Brak stablecoinów w portfelu.
    Aktualnie mam już część krypto-kapitału w USDT, ale docelowo po hossie większa część trafi do stablecoinów (m.in. aby ominąć podatek belki i móc zakupić w przyszłości kryptowaluty na bessie). Poniżej pokazuje jakie stable to będą.
  7. Zbytnia ekspozycja na altcoiny.
    Jako świerzak – „człowiek z ulicy”, którym wciąż jeszcze jestem, sądziłem, że altcoiny mogą urosnąć podobnie jak Bitcoin i przynieść mi nieograniczone zyski. Nie rozumiałem na początku jak to wszystko działa i dlaczego jest to bardzo mało prawdopodobne / graniczące z cudem.
  8. Zbytnie zainteresowanie airdropami (darmowym rozdawnictwem tokenów).
    Teraz już kilka razy zastanowię się, zanim będę chciał wziąć coś za darmo. Jest tylko kilka Airdropów, które mógłbym polecić i wiem, że warto zaryzykować udostepnieniem swoich danych i ewentualną stratą środków na portfelu, bo dany airdrop jest wart ryzyka, bądź niewielkiego ryzyka.
  9. Chciwość i hajp (hype) – uleganie trendom “ulicy”.
    W momencie, w którym widziałem, że coś po dużych spadkach idzie mocno w górę, bądź jakimś tokenem interesuje się wiele osób, także byłem taką osobą. Kupiłem przykładowo Metahero (POLSKI TOKEN) i wiele innych. Na szczęście wyszedłem źle tylko na jednym z takich lokalnych hipe’ów :D, a projekt Metahero, czy to tylko fikcja czy nie, to i tak bardzo mi się podoba i widzę w nim duży potencjał.
  10. Robienie zbyt wielu transakcji.
    Straciłem dużo czasu na rozliczeniu zysków / strat podatkowo. Musiałem wymyśleć już na samym początku formuły w arkuszach, które pozwolą mi zapanować nad potencjalnymi rozliczeniami z US.
  11. Niewiedza.
    Traktowanie kryptowalut i Bitcoin’a po “macoszemu”, jako obiektu czystej spekulacji, a nie formy inwestycyjnej, którego porównać można z nowoczesnym złotem.  Sam często odnośnie innych inwestycji mówię innym, że nie inwestuje się w rzeczy, których się nie rozumie i nie wie się, na jakie ryzyko jest się narażonym / z czego to ryzyko wynika. Sam tak zrobiłem (bo zawsze szewc bez butów chodzi).  Nie żałuje, bo widzę, że zabawa na niewielkich kwotach (~948 zł) pozwoliła mi od samego początku szybciej pozyskać wiedzę, zobaczyć potencjał i utrwalić wiedze na własnym przykładzie. Niemniej jednak mam już nieco doświadczenia z innych rynków, dlatego inny zalecam najpierw zainwestować w siebie / wiedze, a później ryzykować gotówką.
  12. Kolejny błąd, który prawdopodobnie włąśnie popełniam.
    Może okazać się, że właśnie znów warto kupować alty po wzrostach na Bitcoin (lub kiedy BTC przekroczy swoje ATH [najwyższy punkt na wykresie]). Ja natomiast mam ok 14% w altcoinach i już nie będę się tym przejmować. Mój plan przewiduje realizację swojej strategii wyjścia, a potem ponownego wejścia w rynek. Może w przyszłej hossie będę bardziej agresywny.
Złota karta pokryta teoretycznymi bitcoinami
Czy krypto to cyfrowa wolność płatności?

( P.S. Przypomnę, iż w naszym sklepie niebawem za produkty i usługi także będzie można płacić w kryptowalutach 🤩)

Moje dobre decyzje na rynku krypto walut:

  1. Inwestycja w siebie w młodym wieku.
    Wcześniejsza obecność na rynkach kapitałowych, wiedza i nauka dotycząca inwestowania. Książki, podcasty, blogi, rozmowy z doświadczonymi inwestorami, szkolenia, przynależność do stowarzyszenia inwestorów, robienie notatek, YouTube, etc.
  2. Znajomość kwestii podatkowych.
    To sprawa indywidualna, jednak zbyt wiele się nasłuchałem, żeby unikać płacenia podatków. Sądzę ponadto, że pomimo wszystkich negatywnych rzeczy, które Państwo mi wyrządza, to także wyrządza mi dobre rzeczy. Jeszcze inaczej mogę to ująć tak… Cieszę się, że jestem tu gdzie jestem, bo mogłem trafić gorzej 😜.
  3. Nauka, nauka i jeszcze raz nauka!
    Jeszcze na tę chwilę wiem za mało. Mam wrażenie, że zawsze tak będzie. Każdy z nas zna powiedzenie… Im głębiej w las tym więcej drzew. Niestety ja zbyt często błąkam się po różnych lasach zamiast skupić się na jednym lub dwóch.
  4. Start z niewielką kwotą do 100$ kwoty pojedynczej transakcji z już posiadaną aplikacją Revolut.
    To była dobra decyzja, ponieważ gdyby nie REVO, to pewnie jeszcze długo byłbym z dala od rynku blockchain ( nie licząc nieświadomego bycia uczestnikiem poprzez ETF’y ). Mam duże zaufanie do Revolut, a poza tym, z tego co się dowiedziałem, mogę rozliczyć zyski z Revolut w ramach wszystkich zysków kapitałowych, a nie w ramach kryptowalut. Czyli jeśli miałbym stratę, to ta strata pomniejszyłaby konieczność zapłacenia podatku od zysków kapitałowych z innych źródeł. Jest tak ponieważ w REVO kupujemy indeks, a nie same Kryptowaluty. (Jeśli coś się zmieni w tym temacie, a ja będę miał jakieś informację w tym temacie, to dam znać).
  5. Włączenie w skład portfela długoterminowego kryptowalut w stopniu nie większym niż 4%-7%.
    Niezmiernie się cieszę, że wszedłem w ten rynek. Z obecnej perspektywy mogę stwierdzić, że błędem było olewanie wszystkich tych, którzy radzili mi zainteresować się tym rynkiem znacznie wcześniej. Sądzę, że osoby, których interesuje swoja przyszłość finansowa, a nawet wolność obywatelska, powinny naprawdę na poważnie zainteresować się tym rynkiem, zanim będzie zbyt późno. Największe firmy już są na tym rynku, największe banki także, Visa, PayPal i inni giganci, dlaczego Ciebie tutaj jeszcze nie ma czytelniku?
  6. Utworzenie przejrzystej strategii inwestycyjnej.
    Nie wiedzieć dlaczego potraktowałem na samym początku krypto jak zabawę. Aktualnie mam już najważniejsze założenia i cele związane z tym rynkiem. Mało tego, nie traktuje tego jedynie jako możliwości do wzbogacenia się, ale także jako wcześniejszy zakup resztek wolności, zanim gotówka odejdzie do lamusa i każda transakcja będzie widoczna dla zainteresowanych.
  7. Poznanie genezy kryptowalut.
    To pozwoliło mi w większym stopniu zainteresować się również kwestiami około politycznymi i około rynkowymi.
  8. Wzbogacenie się chodź odrobinkę w krótkim okresie.
    TW momencie pisania tego tekstu już jestem na takim procentowym zysku ( ROI ), którego do tej pory w życiu nigdzie nie udało mi się osiągnąć. Może nie jestem najlepiej opłacanym pracownikiem na rynku pracy, może nie jestem super inwestorem (nie lubię ryzykować), może nie jestem dobrym przedsiębiorcą, ale skoro najwięksi przedsiębiorcy lokują swój kapitał w krypto to musi coś w tym być..
  9. I jeszcze coś
    Na tą chwile, to wszystko co przychodzi mi do głowy, natomiast wiem, że tych zalet z biegiem czasu będzie przybywać.

Czym obecnie dla mnie kryptowaluty i czego mnie nauczyły?

Materialne coiny Bitcoin i Ethereum, które w rzeczywistości istnieją tylko w firmacie cyfrowym
Materialne coiny Bitcoin i Ethereum, które w rzeczywistości istnieją tylko w firmacie cyfrowym

Nasza broń i protest wobec onych

To odpowiedź ludzkości na to, co dzieje się z obecnym światem. Jawny protest wobec zniewolenia i zabrania nam resztek pozornej demokracji. Czasami pisząc takie rzeczy, od razu przypomina mi się niedostępny już na YT film, którego nadal można znaleźć gdzieś w necie ( „szach mat dla świata” ) więc mogę rzec, iż to sformułowanie samo się nasuwa – krypto to oręż w ręku obywatela, którego konstytucyjne prawa są łamane.

Sprzeciw wszechobecnej manipulacji i robieniu z nas podporządkowanych, głuchych i głupich obywateli, których można mamić, zakładając nam na klatki na oczy. Manipulując nami i kierując naszą uwagę w takie miejsce, by umożliwić sobie łatwiejsze załatwienie własnych interesów. Kryptowaluty to broń, która jak z resztą każda, ma też swoje ciemne strony jak miecz obosieczny, o których nie warto zapominać.

To bardzo niebezpieczne narzędzie inwestycyjne, które może spowodować utratę całego kapitału, więc nie należy rzucać się na ten rynek z zachłannością i w ciemno, a raczej małymi kroczkami, z jednoczesnym pochłanianiem zysków, ale przede wszystkim wiedzy. Jak już porównujemy to do broni… Najpierw idąc po naukę na strzelnicę, strzelamy z pistoletów o małym kalibrze, a dopiero później pakujemy się w śrutowe strzelby i kałachy 😃.

Moja strategia inwestycyjna

Vlog – Bitkoin przebił ATH, media trąbią inwestorzy kryptowalut się cieszą 😃

Zaplanowane kolejne kroki…

Na tym wykresie widać modelowy portfel, który założyłem sobie na ten rok do końca hossy, na podstawie dotychczas zgromadzonej przeze mnie wiedzy z zakresu kryptowalut. Informacje dotyczące tego rynku zbierałem w oparciu o szeroko dostępne portale internetowe i wykresy, artykuły, podcasty, wywiady, książki i w dużej mierze również filmy na YouTube od twórców takich jak między innymi: Kamil Gancarz, Phil Konieczny, Piotr Ostapowicz, Mike Satoshi, wiele kanałów anglojęzycznych w tym artykuły i filmy z giełdy Binance i inne.

Docelowa struktura portfela kryptowalut na hossę 2021
Docelowa struktura portfela kryptowalut na hossę 2021

Tutaj z kolei widok tego jak aktualnie wygląda mój portfel. Jak widać nie różnie się wiele od zakładanej struktury, z uwagi na to, że spreed (różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży ) i cena transakcji moich kryptowalut jest dość niski. Ponadto są one mocno podzielne, dlatego łatwo je rozłożyć według własnej strategii nawet pomiędzy platformami. Oczywiście dla dywersyfikacji przechowuje kapitał w różnych miejscach, o czym nie wspomniałem wcześniej. Jestem pewien, że można byłoby jeszcze skrupulatniej zbliżyć się do modelowej struktury.

Aktualna struktura mojej ekspozycji na krypto
Aktualna struktura mojej ekspozycji na krypto

Kiedy Bitcoin osiągnie 70 000$ -> sprzedaż altcoinów do BTC i ETH (70 : 30), realizacja 70% kapitału w BTC i ETH do stablecoinów. Ostatni próg mojego wyjścia, będzie na tyle wysoki, że prawdopodobnie zostanie mi nieco BTC oraz ETH, ale to nawet celowo. Chcę mieć nieco tych krypto nawet w bessie.

$70 000,00Zamykanie wszystkich Altów
BTC70%
ETH26%
BNB2%
USD*2%
Pierwszy krok – Sprzedaż altcoinów – struktura
Wartość BTCProcent BTC
$80 000,0070%
$85 000,0015%
$90 000,007%
$95 000,004%
$100 000,002%
$0,002%
Kolejne kroki opuszczenia HOSSY na przykładzie Bitcoin’a

Dla osób, które miałyby się nagle zdecydować na wejście i wziąć na siebie potencjalne duże ryzyko, to przygotowałem tabelkę. Sami zdecydujcie czy warto jeszcze ryzykować… ( Wszystko znajduje także się w dołączonym arkuszu kalkulacyjnym.

$61 747,90BTC wzrost od teraz
$80 000,00129,56%
$85 000,00137,66%
$90 000,00145,75%
$95 000,00153,85%
$100 000,00161,95%
cena BTC na 18.10.2021
$3 730,89ETH wzrost od teraz
$4 833,71129,56%
$5 135,81137,66%
$5 437,92145,75%
$5 740,03153,85%
$6 042,13161,95%
cena ETH na 18.10.2021

Kolejne kroki przedstawione na wykresach i grafach.

Kolejne kwoty, a jednocześnie progi wyjścia z rynku Krypto - > do StableCoinów i innych.
Kolejne kwoty, a jednocześnie progi wyjścia z rynku Krypto – > do StableCoinów i innych.

Oczywiście część zysków zostanie także wypłacona, aby zrebalansować cały skład portfela długoterminowego. Może coś pójdzie też na lizaki 😍.

Modelowy skład portfela po hossie, czyli w czym będę trzymał potencjalne zyski.
Modelowy skład portfela po hossie, czyli w czym będę trzymał potencjalne zyski.
BTC – Bitcoin4%
ETH – Ethereum ( Staking 2.0 )4%
BNB – Binance Coin2%
USDT – Tetter15,00%
TUSD – Thrue USD15,00%
USDC – USD Coin15,00%
BUSD – Binance USD15,00%
PAXG – PAX Gold30,00%
Tak to ma wyglądać po hossie w moim portfelu krypto

A kiedy powrót na rynek po hossie?

Mój plan to wejście w zależności od tego jak się uda, ale…

Planowany powrót do rynku odbędzie się w momencie, w którym BTC znów siądzie na dołku, jednak nie tak nisko jak było to dotychczas, tylko kiedy BTC będzie w 50 – 65% spadku od swojego nowego ATH [ czyli najwyższego szczytu – najprawdopodobniej z tej hossy ].

Spadek BTC w stosunku do ATHTyle procent wpłacamTyle dopłacam co miesiąc
50%70%PLUS co miesiąc 5%
55%80%PLUS co miesiąc 5%
60%85%PLUS co 2 miesiąc 5%
65%90%
STABLECOINY10%
PLAN – Wielki powrót do kryptowalut po HOSSIE 2021/2022

Podziel się swoim przemyśleniem 🙂 Jestem ciekaw Twojej opinii.

A jeśli sam zdecydujesz się na zakup kryptowalut, to polecam:

Jeśli chcesz założyć konto na polskiej giełdzie krypto możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego
Więcej informacji…

Jeśli chcesz założyć konto na największej giełdzie krypto możesz skorzystać z mojego linku afiliacyjnego
Więcej informacji…

Na koniec obiecany gratis

Mój obliczeniowy Arkusz kalkulacyjny Kryptowalutowych Inwestycji

Dopracowuje go nieustannie, natomiast już dziś może być on dla Ciebie przydatny i na jego bazie możesz opracować swój.
Pomoże Ci obliczyć podatek, zamodelować strukturę portfela, obserwować jego stan i aktualne zyski i straty, wyliczyć wartości wpłat na konkretne tokeny, etc…

Jeszcze jedna kwestia

Niektóre portale zaczęły blokować kanały przekazu traktujące o kryptowalutach. W związku z czym warto już wcześniej uzbroić się w minimum potrzebnej wiedzy na ten temat ponieważ w może się okazać, że dostęp do takowej zostanie ograniczony. Wszystko, co deficytowe jest w cenie, więc sama nauka już będzie inwestycja 😉😃👌.

Pozdrawiam serdecznie
Darek 🙂

Hasła użyte w filmiku:
Akcje giełdowe
CBDC
Stablecoin
Rebalansing
ETF
Obligacje indeksowane inflacją
Cashflow
Fluktuacja
Kryptowaluty
Tokeny
Altcoiny
IKE, IKZE
Portfel inwestycyjny
Inne finansowe zobacz w słowniku pojęć na naszej stronie

Jeśli szukasz polecanych książek z zakresu finansów to zajrzyj do naszego ebooka oraz na stronę:
Zakładka Polecane -> Finanse


Zapraszamy także do grup tematycznych na FB – GRUPA Finanse osobiste


close

Zapisz się na newsletter!

Pobierz darmowy e-book

Aby być na bieżąco już dziś
Dołącz do nas już dziś korzystaj z darmowych treści i niespodzianek po zapisaniu się do listy.

Jeśli nie znajdziesz maila zobacz do folderu SPAM

Zapisując się na listę mailingową akceptujesz naszą politykę prywatności. Nigdy nie będziemy Cię spamować, nikomu nie udostępnimy Twojego adresu. Będziemy Cię jedynie informować o treściach, pomogą Ci być szczęśliwszym, skutecznym, silnym, sprawnym i zdrowym człowiekiem!

2 thoughts on “Kryptowaluty. Moje początki czyli błędy i refleksje.”

    1. Drogi Robiercie,
      Chciałbym potrafić jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie 😀 :P. Muszę jednak stwierdzić, że najlepiej to trzymać się swojej indywidualnej strategii.
      Wiemy natomiast, że Bitcoin jest najbardziej stabilny i najbezpieczniejszy pod względem Altcoinów, dlatego sądzę, żę bez względu na wszystko warto mieć go w swoim portfelu.
      Mój portfel przewiduje posiadanie BTC w największej części, jednak to nie koniecznie jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich uczestników rynku.
      Tutaj należy rozważyć przede wszystkim skłonność do ryzyka, zakładane odchylenia kapitału, celowość i długość inwestycji, posiadaną wiedze i wiele innych czynników.
      Pozdrawiam
      Darek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *