Dostęp do najnowszych materiałów bezpośrednio na Twojej skrzynce e-mail

Odpowiedź na pytanie Pani Ewy. Jak rozliczyć kryptowaluty i jak rozliczyć krypto z Revolut a.

Pani Ewa w komentarzu na YouTube zadała bardzo trafne i ważne pytanie, na które odpowiedź jest deczo bardziej złożona i obszerna by umieścić je na YouTube. Dlatego robię z tego krótki wpis 😊

Temat Revoluta był omawiany szczegółowo w TYM WPISIE.

Wpis dotyczący tego filmu

Pani Ewa

Można prosić o informację jak konkretne rozliczyć podatkowo kryptowaluty, jak to się robi?

Komentarz pod filmikiem
Ja lesser na naszym niebieskim tle w garniturze w okręgu
Moje zdjęcie z instagarama

Droga Pani Ewo,

To bardzo dobre pytanie, dziękuję. Postaram się odpowiedzieć najrzetelniej jak tylko potrafię. Jeśli jednak moja odpowiedź nie będzie wystarczająco przejrzysta, to proszę dać mi znać 😉.

Jak rozliczać kryptowaluty

Generalnie nie ma wielkich różnic pomiędzy rozliczaniem standardowych zysków kapitałowych w stosunku do tych z kryptowalut. Pierwsza zasada liczę to ile wpłacam, a jeśli zamieniam kryptowaluty na pieniądze fiducjalne (PLN, $€¥£¢ itp.), bądź przekazuje kryptowaluty na nie swój rachunek, wówczas o ile nasze inwestycje przyniosły zyski powstaje obowiązek podatkowy i trzeba go rozliczy w picie. Jest to 19% od zysków, które uzyskaliśmy. Opłaty dokonujemy w ramach pitu w ramach rozliczenia za ubiegły rok.

W roku podatkowym, w którym zostały zakupione kryptowaluty, czy zysk został odnotowany czy też nie, należy wpisać koszty związane z nabyciem kryptowalut nawet jeśli nie mamy zobowiązania podatkowego. To pozwoli nam także rozliczyć stratę z ubiegłych latach w kolejnym picie.

Na uwagę zasługuje fakt, że nie mamy obowiązku zamieniać naszych inwestycji na fiaty (waluty fiducjalne), a możemy zamienić je na stablecoiny o czym pisałem ostatnio w jednym z wpisów o swojej strategi inwestycyjnej i wówczas (oczywiście do momentu, w którym przepisy nie ulegną zmianie) nie musimy wcale podatku płacić.

!Trzeba mieć zawsze wszystkie dokumenty dotyczą transakcji!

Revoluta udostępnia całą historię na prośbę w chacie.
Dochodzi jeszcze jedna kwestia, o ile swoje inwestycje dokonywane są w obrębie kontraktów na kryptowaluty, a nie zakup w ramach własnego portfela, co ma miejsce między innymi w ramach różnych funduszy, ETF, CFD, czy platformy Revolut, a mianowicie w którą tabelkę to wpisać?

Czy jeśli sami nie kupujemy krypto, tylko poprzez “fundusz” z fizyczną replikacją jak np Revolut, to czy wpisać to w picie w miejsce na krypto czy zwykłe zyski kapitałowe?

Konsultowałem się z kilka księgowymi i żaden z nich nie dał mi jednoznaczej odpowiedzi. Wiemy, że wiersz w picie mówi, że mają to być wszystkie koszty związane z nabyciem kryptowalut, co nie do końca nam tutaj całą sprawę wyjaśnia. Różne US podejdą do tematy inaczej, więc dla świętego spokoju można zawsze poprosić swój urząd o indywidualna interpretację i zapłacić ok. 30 zł, to nieduży koszt.

Warto wziąć pod uwagę, że możemy wysyłać krypto pomiędzy użytkownikami revoluta, więc właściwie to tak jakbyśmy je mieli. Revoluta pracuje też nad tym, by można było transferować krypto na zewnątrz, na inny portfel krypto, więc jesteśmy gdzieś pomiędzy posiadaniem, a nie posiadaniem.

Nie mniej uważam, że nie będzie dużym błędem rozliczenie się w złym miejscu, o ile kwoty będą takie same, a my zapłacimy należność i nie wykorzystamy kosztów z ubiegłych lat w ramach standardowych zysków kapitałowych. Zawsze można złożyć korektę. Nie mamy w końcu nic na sumieniu 😉.

Pozdrawiam serdecznie,

Darek

close

Zapisz się na newsletter!

Pobierz darmowy e-book

Aby być na bieżąco już dziś
Dołącz do nas już dziś korzystaj z darmowych treści i niespodzianek po zapisaniu się do listy.

Jeśli nie znajdziesz maila zobacz do folderu SPAM

Zapisując się na listę mailingową akceptujesz naszą politykę prywatności. Nigdy nie będziemy Cię spamować, nikomu nie udostępnimy Twojego adresu. Będziemy Cię jedynie informować o treściach, pomogą Ci być szczęśliwszym, skutecznym, silnym, sprawnym i zdrowym człowiekiem!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *